نسخه آزمایشی

 

۲۷۰ هزارتن کلزا از کشاورزان خریداری شد

ادمین ۰۱ تیر ۱۳۹۸ اخبار ویژه 01

اقتصاد و بازار

مجری طرح دانه های روغنی وزارت جهاد کشاورزی گفت: از ابتدای فصل برداشت تاکنون ۲۷۰ هزارتن کلزا به ارزش ۹۰۰ میلیارد تومان از کشاورزان سراسر کشور خریداری شده است.

«علیرضا مهاجر» افزود: از این میزان خرید کلزا تاکنون مبلغ ۸۷۰ میلیارد تومان معادل ۸۵ درصد پول کشاورزان با عاملیت بانک کشاورزی به حسابشان واریز شده است و بقیه بدهی به زودی پرداخت خواهد شد.

وی تولید کلزای سال زراعی گذشته را ۳۴۰ هزارتن دانست و پیش بینی کرد که با وجود وقوع سیل و خسارت‌های وارده به این محصول، امسال ۴۰۰ هزارتن کلزا در سطح ۲۲۰ هزار هکتار از اراضی کشور تولید شود که نسبت به سال گذشته حداقل ۱۵ درصد رشد را نشان می‌دهد.

وی عمده ترین استان‌های تولید کننده کلزا را گلستان، خوزستان، مازندران، ایلام، اردبیل و کرمانشاه برشمرد و گفت: از ابتدای فصل برداشت تاکنون ۱۶۰ هزارتن کلزا در استان گلستان، ۴۳ هزار و ۴۰۰ تن در خوزستان، ۲۰ هزار تن در مازندران و ۲۰ هزارتن از کشاورزان ایلام خریداری شده است.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: در پی وقوع سیل در کشور بیشترین میزان خسارت در محصول کلزا مربوط به استان گلستان بود به طوری که پیش بینی می‌شد ۲۲۰ هزارتن کلزا از این استان خریداری شود که ۱۶۰ هزارتن آن خریداری شد و حدود ۶۰ هزارتن خسارت وارد شده است.

وی حجم خسارت محصول کلزا را تاکنون ۷۷ هزار تن عنوان کرد و اضافه کرد: با وقوع سیل در ابتدای سال در استان‌های خوزستان ۱۰ هزارتن کلزا، در مازندران پنج هزارتن و در ایلام دو هزارتن کلزا خسارت دیده و از بین رفته است.

مهاجر افزود: در سال زراعی ۹۷ - ۹۸ قیمت خرید تضمینی هر کیلوگرم کلزا ۳,۴۴۰ تومان است که برای سال زراعی جاری ۹۸ - ۹۹ باید این میزان متناسب با افزایش نرخ تورم و هزینه‌های تولید همانند دیگر محصولات کشاورزی افزایش پیدا کند. در غیر این صورت ممکن است که به دلیل کاهش رغبت کشاورزان سطح زیرکشت این محصول استراتژیک کاهش یابد.

به گفته وی، در سال زراعی ۹۶ - ۹۷ قیمت خرید تضمینی هر کیلوگرم کلزا ۲,۷۴۰ تومان بوده است.

رشد ۲.۵ برابری سطح زیرکشت کلزا در سال زراعی ۹۸ - ۹۹

مهاجر گفت: طبق سیاست گذاری وزارت جهاد کشاورزی قرار است در سال زراعی جاری ۹۸ - ۹۹ سطح زیرکشت کلزا ۵۰۰ هزار هکتار یعنی ۲.۵ برابر شود. بیشترین افزایش سطح زیرکشت مربوط به استان‌های گلستان، خوزستان، مازندران، ایلام، اردبیل، مرکزی، قزوین، همدان، کرمانشاه، آذربایجان غربی، خراسان شمالی و رضوی می‌شود.

پست های مرتبط

نظرات